Društvo

U Vranju održan protest prosvetnih radnika

Možda neko misli da je nama prosvetnim radnicima drago što smo danas ovde na ulici, a ne u učionicama sa svojim učenicim, ali to nije tako i taj ko to misli vara se i greši, rekao je danas na protestu prosvetara u Vranju Dušan Mladenović, predsednik Unije sindikata prosvetnih radnika (USPRS) za Pčinjski okrug.

Protestni skup u organizaciji četiri reprezentativna sindikata prosvete, održan je u ponedeljak u podne u Vranju, ispred zgrade u kojoj radi kancelarija lokalnog Odeljenja Ministarstva prosvete.

Mladenović je još tom prigodom rekao da su prosvetari u očima vlasti „samo trošak i rashod“, te da postoji samo jedan način da se prosvetari izbore za svoja prava.

„Za naša prava i ono što se u normalnim društvima podrazumeva, moramo se izboriti sami, svi zajedno, odmah, sad, danas.

Neće to niko drugi učiniti umesto nas.

Zato, ne dajte na sebe“, rekao je Mladenović.

U skladu sa dogovorom sa Vladom Srbije prosvetari zahtevaju da se predložene izmene i dopune Krivičnog zakonika, koje se odnose na prosvetna lica i njihovu zaštitu, usvoje u Skupštini Srbije po hitnom postupku, rekla je Suzana Lazarević, predsednica GSPRS Nezavisnost za Školsku upravu Leskovac.

„Da se početna plata nastavnika ili zaposlenog sa sedmim stepenom stručne spreme od januara 2025. godine izjednači sa prosečnom zaradom u Republici Srbiji, prema poslednjem objavljenom podatku Zavoda za statistiku.

I da povećanje treba procentualno da bude jednako za sve zaposlene u prosveti, bez odvajanja i bez razlike“, rekla je Lazarević, podsećajući i na ostale zahteve.

Katarina Tasić kazala je u svom obraćanju da prosvetari odavno znaju da im škole „služe za kupovinu iluzija“, a da se od prosvetara u školama očekuje „da pričuvaju decu“.

„Ostalo vlast ne zanima.

Država će reagovati tek kada se fizički izmestimo iz školskih zgrada na ulicu.

Dajte, onda, onda da zatvorimo škole, da se više ne obmanjujemo.

Znamo da državu ne zanimaju ni ocene, ni znanje učenika, one se ne traže.

Učenici koji steknu dobro znanje ne ostaju u zemlji, oni su resurs koji država izvozi“, rekla je Tasić.

Merlin Trajković, predsednica Sindikata obrazovanja Pčinjskog okruga, rekla je da vlast u Srbiji dobro zna da je lična bezbednost prosvetnih radnika ugrožena.

„Sa platama smo ispod svakog dostojanstva, o tome ne treba trošiti reči.

Od nas očekujete da pružimo bezbednost učenicima, a izmena Krivičnog zakonika u pogledu nas vam nije na listi prioriteta.

Čekate, navodno, januar za to, a kasni se već osamnaest meseci.

Ako je bezbednost dece na prvom, bezbednost prosvetnih radnika treba da vam bude makar na drugom mestu“, poručila je Trajković vlastima.

U mnogim školama na području Vranja u ponedeljak je, zbog nezadovoljsta prosvetnih radnika trenutnim položajem, došlo do obustave nastave.

To se dogodilo u školama članicama četiri reprezentativna sindikata.

No, kako je veće rečeno, nisu sve škole štrajkovale, a od učesnika protesta su u vezi s tim takve škole i pojedinci dobili zvižduke.

Back to top button