Počeli 44. ,,Borini pozorišni dani“
U sali vranjskog teatra večeras su otvoreni 44. Borini pozorišni dani, koji se ove godine održavaju pod sloganom ,,Estetika i etika sučeljavanja“.
Tom prilikom, prisutnima se najpre obratio gradonačelnik Vranja dr Slobodan Milenković, istakavši da ove godine manifestacija ima posebno svečarski duh jer se istovremeno obeležava i sto godina organizovanog pozorišnog života u Vranju.
,,Zaista je velika privilegija roditi se i živeti u gradu koji je u svom stvaralaštvu opisao jedan od najznačajnijih pisaca realizma i začetnik moderne književnosti u Srbiji, Borisav Stanković. Majstorski je Bora u svom delu opisao ne samo grad pod Pržarom, već i ljude koji su živeli u njemu, bez obzira da li su bili adžije, trgovci, činovnici, zanatlije ili tek ubogi božji ljudi.
Opisao je ljude, ali i njihove emocije, želje, neostvarene snove, kao i običaje i nepisana načela kojih su se čvrsto držali, tada s kraja 19. veka. I zbog svega toga Vranje i Vranjanci nastoje da mu se oduže. Upravo Borini pozorišni dani svojim trajanjem i kvalitetom potvrđuju da to dobro radimo“, istakao je gradonačelnik.
Na skupu je govorila i Kristina Janjić Stojanović, direktorka Pozorišta ,,Bora Stanković“.
,,Tokom proteklih 100 godina, ovo pozorište je postalo dom mnogim talentovanim umetnicima, a svaki komad koji smo izveli ostavio je neizbrisiv trag u srcima naše publike. Vekovna tradicija nas inspiriše da nastavimo dalje, još bolje i uspešnije, dok čuvamo vrednosti koje su nas oblikovale“, rekla je direktorka.
Festival je otvorio državni sekretar u Ministarstvu kulture, Dejan Antić, koji je izrazio zadovoljstvo zbog proslave velikog jubileja, veka postojanja pozorišta u Vranju.
,,Tradicija obavezuje, a organizatori festivala tu obavezu ispunjavaju na najbolji mogući način, dovodeći svake godine u Vranje najbolje pozorišne predstave iz protekle sezone i one koje su premijerno prikazane u tekućoj godini u zemlji i inostranstvu. Tako čine sadržajnim ne samo kulturni život Vranja, već i čitave Srbije, daju priliku za nova tematska sagledavanja savremene pozorišne produkcije, podstiču živu razmenu ideja u dramskoj umetnosti i utiču na istinsku demetropolizaciju kulturnih sadržaja. Drago mi je što mogu da kažem da im u tome podršku pruža i Ministarstvo kulture, pored grada Vranja“, rekao je Antić.
Nakon uvodnih obraćanja i otvaranja pozorišnog festivala, održano je veče filmske muzike pod nazivom ,,Boje noći“. Publika je bila u prilici da uživa u nastupima glumaca Mine Lazarević, Ljiljane Stjepanović, Žarka Stepanova i Vladimira Posaveca Tušeka, solistkinje beogradske opere Nataše Radovanović i muzičara Aleksandra Miletića, Hranislava Ganića, Želimira Vasića i Duška Trnavaca.
Uoči svečane akademije, zamenik gradonačelnika Milan Ilić, otvorio je izložbu ,,Slike iz pozorišnog života“, Zorana Petrušijevića.
Tom prilikom, on je naglasio da postavka sadrži 15 platna nastalih kao potreba da se ovekoveče momenti pozorišnih komada koji su igrani na sceni vranjskog teatra.