Projekti

Prevencija i zaštita od malvera i virusa: Kako osigurati vaš uređaj i podatke

Malveri i virusi predstavljaju ozbiljnu pretnju za digitalnu sigurnost i privatnost korisnika interneta. S obzirom na to da se većina naših aktivnosti, od ličnih podataka do profesionalnih informacija, premestila u digitalni svet, zaštita od malvera i virusa postala je ključna. Evo nekoliko korisnih saveta kako da se zaštitite i sprečite napade na vaš računar, telefon ili bilo koji drugi uređaj.

  • Instalirajte antivirusni program

Jedan od najsigurnijih načina da se zaštitite od malvera i virusa je korišćenje dobrog antivirusnog programa. Antivirusne aplikacije skeniraju vaš uređaj, detektuju maliciozni softver i uklanjaju ga. Preporučuje se da izaberete renomirani antivirusni program, koji se redovno ažurira kako bi mogao da prepozna nove prijetnje. Takođe, postavite antivirusni program da redovno skenira vaš uređaj.

  • Redovno ažurirajte softver

Redovno ažuriranje operativnog sistema i aplikacija je jedan od najvažnijih koraka u zaštiti od malvera. Mnoge zlonamerne aplikacije koriste bezbednosne rupe koje su otkrivene u starijim verzijama softvera. Ako ne ažurirate svoj uređaj, ostavljate prostor malverima da iskoriste te slabosti. Uključite automatska ažuriranja, tako da vaš uređaj uvek ima najnoviju verziju sistema i aplikacija.

  • Budite oprezni sa preuzimanjem fajlova

Nikada ne preuzimajte fajlove sa nepouzdanih i nepoznatih izvora. Malveri se često skrivaju u neurednim fajlovima, posebno ako dolaze iz nepoznatih e-mailova, neproverenih web sajtova ili nesigurnih izvora. Preuzmite fajlove samo sa pouzdanih i verifikovanih sajtova i uvek proverite eksternu povezanost pre nego što preuzmete bilo koji fajl.

  • Izbegavajte otvaranje sumnjivih e-mailova i linkova

Phishing napadi, koji pokušavaju da vas prevare da otkrijete lične informacije putem lažnih e-mailova, postali su vrlo sofisticirani. Nikada ne otvarajte e-mailove ili linkove koji dolaze sa sumnjivih adresa, naročito ako vas traže da unesete lične podatke, lozinke ili podatke o kreditnoj kartici. Verifikujte pošiljaoca i uvek proverite URL adresu pre nego što kliknete na linkove.

  • Koristite firewall zaštitu

Firewall je sigurnosni sistem koji može da blokira sumnjive dolazne ili odlazne veze sa vašeg uređaja. Uključite firewall zaštitu na svom računaru i mobilnom uređaju. Mnoge operativne sisteme dolaze sa ugrađenim firewall zaštitama, koje se obavezno trebaju aktivirati kako bi dodatno zaštitile vaš uređaj od napada.

  • Koristite jake i jedinstvene lozinke

Lozinke su prva linija odbrane kada je u pitanju zaštita vaših naloga i podataka. Koristite kompleksne lozinke koje se ne mogu lako pogoditi. Kombinujte velika i mala slova, brojeve i specijalne karaktere. Pored toga, preporučuje se korišćenje različitih lozinki za različite naloge, kako bi, u slučaju da jedna bude ugrožena, ostali ostali zaštićeni.

  • Koristite VPN uslugu

Virtualna privatna mreža (VPN) šifrira vašu internet konekciju, čineći je sigurnijom. Ako koristite javne Wi-Fi mreže, kao što su oni u kafićima ili na aerodromima, preporučuje se da koristite VPN, jer one nisu sigurne i mogu omogućiti napadačima da presretnu vaše podatke. VPN će vam pomoći da vaši podaci ostanu privatni i sigurni.

  • Redovno pravite rezervne kopije podataka

Pravljenje rezervnih kopija podataka je važan korak u zaštiti podataka od gubitka usled napada malvera. Ako vaš uređaj bude zaražen virusom ili malverom, rezervne kopije podataka mogu vam pomoći da se vratite na prethodnu, sigurnu verziju sistema i podataka. Pravo rešenje je koristiti spoljne hard diskove ili cloud usluge za automatsko pravljenje kopija vaših važnih podataka.

  • Edukujte sebe i druge

Samo informisani korisnici interneta mogu adekvatno da prepoznaju i reše sigurnosne pretnje. Redovno se informišite o novim vrstama malvera i virusa, kao i o novim metodama zaštite. Osvežite svoja znanja o cyber bezbednosti i uputite svoje prijatelje i porodicu na važne mere zaštite.

Prevencija i zaštita od malvera i virusa su ključni za očuvanje vaše digitalne sigurnosti. Korišćenjem odgovarajućih bezbednosnih alata, ažuriranjem softvera, pažljivim preuzimanjem fajlova i proverom izvora, možete značajno smanjiti rizik od napada i obezbediti sigurnost vaših podataka. Uzmite ove mere zaštite ozbiljno i budite proaktivni u održavanju svoje digitalne bezbednosti

Ovaj medijski prilog je nastao kao rezultat projekta “Promocija bezbednosti dece u digitalnom okruženju”, koji Organizacija za razvoj i demokratiju Bujanovac realizuje uz podršku Ministarstva za brigu o porodici i demografiju Vlade Republike Srbije.

Back to top button