Društvo

Povodom Dana oslobođenja Vranja u Prvom svetskom ratu održana svečana sednica Skupštine grada

U okviru obeležavanja 4. oktobra, Dana oslobođenja Vranja u Prvom svetskom ratu održana je svečana sednica Skupštine grada na kojoj je govorila predsednica Skupštine Zorica Jović.

Ona je najpre podsetila na istorijske činjenice o Prvom svetskom ratu, naglasivši da je ovaj sukob bio jedan od najtragičnijih i najrazornijih u istoriji čovečanstva. ,, U Prvom svetskom ratu učestvovale su 33 države i milijarda i po stanovnika. Bilo je mobilisano 70 miliona vojnika. Rat je obeležen borbama na zapadnom i istočnom frontu, kao i mnogim drugim mestima u Evropi i van nje“, rekla je predsednica.

Dodala je je i Srbija već 1914. godine napadnuta od strane Austro-Ugarske i njenog saveznika Nemačke, kojima se pridružila Bugarska, a kasnije Italija i Turska.

,,Otvoren je Balkanski, a kasnije Solunski front. U vrlo značajnim bitkama učestvovali su i ljudi iz vranjskog kraja, kao pripadnici Vranjskog pešadijskog puka, koji je bio u sastavu Moravske divizije. Južne i istočne krajeve Srbije, uključujući i naš grad, okupirala je Bugarska. Bugarski okupatori u vranjskom kraju  vršili su neviđeni teror nad lokalnim stanovništvom, o čemu svedoče brojna zverska mučenja, ubijanja, progoni i prisilna bugarizacija. Srpski narod suočen sa strahotama neviđenih razmera, oduzetom slobodom i svim pravima krenuo je časno, neustrašivo, hrabro i odvažno u odbranu svoje otadžbine.

Nakon proboja Solunskog fronta 1918. godine počela je akcija srpske vojske oslobađanja teritorija okupiranih od Bugarske. Vojvoda Petar Bojović 1. oktobra 1918. izdao je zapovest divizijama da krenu u oslobađanje juga Srbije i Dunavska divizija oslobodila je  Vranje 4. oktobra“, istakla je Zorica Jović.

,,Vranje je dočekalo toliko dugo željenu slobodu i zato je ovaj dan važan da se pamti i pominje, jer tada je naš grad slavio dočekujući srpske ratnike sa osmehom. Dosegnuta je najveća vrednost, veća i važnija od svega – mir.

Mi, njihovi potomci, u obavezi smo da negujemo sećanje na njih, da pamtimo njihove podvige i čuvamo od zaborava našu slavnu istoriju. Pored toga, naša je dužnost da svoju domovinu volimo, branimo, razvijamo i unapređujemo. Neka Srbija bude država prosperiteta i blagostanja svih nas. Država je ovo hrabrih i ponosnih. Država slavne istorije i svetle budućnosti“, zaključila je Zorica Jović.

U umetničkom delu programa  učestvovali su Gradski mešoviti hor pod diregentskom palicom Aleksandre Savić i glumac vranjskog pozorišta Bojan Jovanović.

Back to top button