...
Projekti

Digitalna pismenost – ključ za bezbednost mladih na internetu

U savremenom dobu, kada su internet i tehnologija neizostavni deo svakodnevnog života, važno je da mladi nauče kako koristiti digitalne alate na bezbedan i odgovoran način.

Digitalna bezbednost obuhvata niz veština i znanja koja mladima omogućavaju da prepoznaju lažne informacije, zaštite svoje privatne podatke i izbegnu potencijalne opasnosti u online okruženju.

O ovoj važnoj temi razgovarali smo sa pedagoškinjom Goricom Kovačević iz Osnovne škole „Sveti Sava“ u Vladičinom Hanu.

Izazovi privatnosti na internetu

„Mladost je doba kada se mladi susreću sa različitim izazovima, a to se posebno odnosi na njihovu aktivnost na društvenim mrežama i korišćenje interneta uopšte,“ ističe Kovačević.

Prema njenim rečima, želja za „jeftinom popularnošću“ često ih navodi na neoprezno deljenje privatnih podataka ili fotografija, ne razmišljajući o potencijalnim posledicama.

„Mladi često ne vode računa o opasnostima koje mogu nastati zbog neopreznosti upotrebe interneta,“ dodaje ona.

Uloga škola u digitalnom opismenjavanju

Edukacija o digitalnoj bezbednosti već se sprovodi u osnovnim školama kroz predmete kao što su Digitalni svet u nižim razredima i Informatika i računarstvo u višim razredima.

„Svakodnevno se učenici digitalno opismenjavaju i ukazuje im se na različite opasnosti koje ih čekaju, kao i na to kako da budu bezbedni na internetu,“ objašnjava Kovačević.

Ona ističe da je važno da edukacija bude kontinuirana i prilagođena uzrastu učenika, kako bi oni usvojili veštine potrebne za bezbedno kretanje u digitalnom svetu.

Roditelji kao ključni partneri

Roditelji imaju nezamenjivu ulogu u razvijanju svesti o digitalnoj bezbednosti kod dece. „Roditelji treba da budu uzor svojoj deci. Otvoren odnos, poverenje i razumevanje ključni su za prevenciju problema na internetu,“ naglašava Kovačević.

Prema njenim rečima, roditelji bi trebalo da sa decom istražuju internet od najranijeg uzrasta, ukazujući im na potencijalne opasnosti i podučavajući ih kako da se zaštite. „Deca treba da znaju da, ako se nešto loše desi na internetu, prvo obaveste roditelje kako bi im pružili pomoć i podršku,“ dodaje ona.

Razvoj digitalne bezbednosti kod mladih zahteva zajednički napor svih aktera – roditelja, nastavnika, stručnjaka i šire zajednice.

Samo kroz edukaciju, otvoren razgovor i odgovorno ponašanje možemo osigurati da mladi iskoriste prednosti tehnologije, a da pri tome ostanu bezbedni u digitalnom svetu.

“Ovaj medijski sadržaj sufinansiran je od strane Opštine Vladičin Han. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva“

Back to top button
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.