Niže cene ogrevnog drveta u Pčinjskom okrugu
Posle astronomskih cena u vreme pandemije kovida 19, a nakon toga uz „opravdanje” da je uzrok porastu cena rat u Ukrajini, tržište ogrevnog drveta u opština Pčinjskog okruga deluje stabilno, sa velikom ponudom bukovog ogrevnog drveta, koje se najčešće koristi u domaćinstvima.
Drvne pijace u Bujanovcu, Vladičinom Hanu i Vranju poslednjih dana prepune se ponudom ogrevnog drveta. Prodavci kažu da se kupljeno drvo na pijaci odmah tera kupcu do njegove kuće.
Bukovo drvo se prodaje po ceni od 50 evra po kubno metru. Pet evra niže može se naći tanje šumsko drvo, dok oni „moćniji” komadi u kubnom metru koštaju i više od 50 evra. Ljudi slušaju da više neće biti tako hlade zime, pa kupuju manje ogrevnog drveta, a mnogi su prešli i na grejanje klima-uređajima – objašnjava za „Politiku” Stanko Janjić, prodavac drva u Bujanovcu.
Slična je situacija i na drvnoj pijaci u Vladičinom Hanu. Ovde postoji i cenovna „egzotika” pa se kubni metar bukovog drveta prodaje po ceni od čak 70 evra. U ovoj opštini sa prosečnom zaradom od 75.973 dinara, koja je najveća u sedam opština Pčinjskog okruga, mnogi su prešli na grejanje na struju i klima-uređaje.
Mnogi su isključili svoje kotlove za etažno grejanje, procenjujući da će ih potrošnja električne energije manje koštati od prosečne cene ogrevnog drveta, koje su nabavljali u prosečnoj količini od deset do 15 kubnih metara.
Drvo koristimo samo za dodatno zagrevanje, baš kada su jaki mrazevi. Dotle koristimo „inverter klime”, koje nam u potpunosti zadovoljavaju potrebe za grejanjem. Očekujemo da će tako biti i ove godine – navodi za Politiku Stanko Tasić iz sela Lepenica nadomak Vladičinog Hana.
Potencijalni kućni budžet određuje južnjacima kako će se grejati. U Vranju je još uvek posle vrelih dana velika ponuda ogrevnog drveta. Prodavci očekuju da će cene biti na nivou od 50 do 55 evra po kubnom metru.
Proveravali smo i cene u „Šumskom gazdinstvu” u Vranju. Tu kažu da oni nisu cenu ogrevnog bukovog drveta menjali od 2022. godine. Kažu da su cene različite ako kupite drvo u šumi pa ga sami prevozite, do onog koje stigne na šumski plac na periferiji grada.
Cena ogrevnog drveta u šumi „na panju” je 3.874 dinara po kubnom metru. Na šumskom kamionskom putu za kubni metar treba da platite 5.269 dinara, dok je cena na placu u Vranju 7.053 dinara. U sva tri slučaja radi se o ceni sa uračunatim PDV-om – objašnjava za „Politiku” Nikola Novković, direktor u „Šumskom gazdinstvu” u Vranju. On precizira da će tokom ove jeseni biti „dovoljnih količina ogrevnog drveta za sve”.
Nabavku preko „Šumskog gazdinstva”, zbog učestalih prevara od strane privatnih dobavljača, najčešće koriste penzioneri, kojima je omogućeno plaćanje u više rata, što se ne odnosi na pravna i lica iz radnog odnosa.
Za metar ogrevnog bukovog drveta za rezanje i cepanje koje se sada odvija mašinski platićete od 800 do 1.200 dinara u Vranju. Pritom, za to će koristiti električnu energiju sa vašeg strujomera. Sve se to radi najčešće ispred dvorišta, pa kako bi građani izbegli kaznu Komunalne milicije o „nepropisnom zauzimanju gradske javne površine”, koja je na jugu Srbije od tri do 5.000 dinara, ili će u najkraćem roku sami uneti istrugano ogrevno drvo, ili će za tu uslugu dodatno izdvojiti još najmanje 2.500 dinara.
izvor/Politika/