Kultura

Radomanu Iriću rodno Prijepolje priredilo izložbu „55 godina pred sudom javnosti – mediji, karikature, dizajn“

Povodom Dana opštine, Prijepolje – rodni grad novinara Radomana Irića, priredio je našem kolegi izložbu njegovog stvaralaštva pod nazivom „55 godina pred sudom javnosti – mediji, karikature, dizajn“

U Galeriji Muzeja, Irić se publici predstavio sa 280 muzejskih jedinica: 95 novinskih i radijskih izveštaja, 90 karikatura, 65 grafičkih rešenja, 14 plakata i 16 vodiča, monografija i knjiga.

Uz do sada neobjavljene fotografije i retka dokumenta, posebno vredni pažnje su izveštaji koje je u vreme sukoba na jugu Srbije slao Radiju B92, Radiju Slobodna Evropa, te agencijama Asošjeted pres, Rojters i Frans press.

Na inicijativu njegovih kolega, ti izveštaju i njegov nemiran duh, preporučili su ga 2001. godine, za najveću srpsku nagradu u novinarstvu „Stanislav Marinković“ koju list „Danas“ dodeljuje za „novinarsku hrabrost i posebne domete u istraživačkom i analitičkom novinarstvu“.

O Irićevom stvaralaštvu koje traje 55 godina, na otvaranju izložbe govorili su direktor Muzeja Asim Bećirović, vlasnica TV Forum iz Prijepolja Mileva Malešić, penzionisani novinar Milan Cmiljanović i sam, autor, a izložbu je otvorio član Opštinskog veća Dragan Vasojević.

-Nadam se da ne zvuči neskromno, ali od daleke 1969, godine, kada sam kao gimnazijalac počeo saradnju sa listom „Polimlje“ iz Prijepolja, koji me je kasnije stipendirao, ja sam evo do danas pred tim opako strašnim sudom koji se zove javnost – kaže Irić.

O njegovom trajanju ipak, najupečatljivije je govorio njegov kolega i prijatelj Milan Cmiljanović, kome je do odlaska u Vranje pre 44 godine, Irić bio glavni i odgovorni urednik i direktor.

-Irić nije samo novinar i izveštač. On je univerzalna sveznalica u poslovima kojima se bavi. On je ilustrator, kaligraf, karikaturista, istraživač, analitičar, hroničar, publicista… svojevrsni umetnik koji i danas istrajava čudnom energijom na blagodet mlađih kolega i svih nas – rekao je Cmiljanović.

Na otvaranju izložbe je takođe rečeno da je Irić, sve ovo vreme, kako sam kaže, „pišao uz vetar“. Prijepolje je napustio kada su ga Savez boraca i Savez omladine targetovali kao „četničko dete“, a u Vranju ga je, zbog opozicionog delovanja SPS izbacio na ulicu, pa je 19 godina honorarno radio za brojne svetske medije, najviše kao „domaći izdajnik i strani plaćenik“.

Irićeva izložba u Prijepolju biće otvorena do sredine avgusta.

Back to top button