Društvo

Digitalizacija arhivske građe u Vranju: Korak ka očuvanju istorije u savremenom dobu

Istorijski arhiv „31. januar“ u Vranju, kao ustanova koja čuva i oblikuje istorijsku građu, napravio je značajan korak ka modernizaciji osnivanjem Odeljenja digitalizacije u martu 2023. godine.

Direktor Arhiva, Nenad Jović, istakao je da je razvoj savremene tehnike i tehnologije omogućio formiranje ovog odeljenja, čime se omogućava ne samo očuvanje, već i lakša dostupnost važnih istorijskih dokumenata.

– Kao ustanova koja oblikuje i štiti istorijsku građu, istovremeno obavljamo funkciju naučnog oblikovanja istorijskih podataka našeg okruga. U skladu s tim, uslovi su postali pogodni da formiramo Odeljenje digitalizacije – rekao je Jović.

Prvi korak u ovom procesu bio je digitalizacija najznačajnije arhivske građe – crkvene dokumentacije, uključujući matične knjige.

– Najstarija matična knjiga u našoj arhivi potiče iz 1879. godine – dodao je Jović, naglašavajući značaj očuvanja ovih dragocenih istorijskih izvora za buduće generacije.

Planovi za naredne dve godine uključuju digitalizaciju dokumenata iz manastira Prepodobnog Prohora Pčinjskog, kao i nedeljnika „Slobodna reč“, čime će se proširiti dostupnost arhivske građe kako za istraživače, tako i za širu javnost.

Ovim potezom, Istorijski arhiv „31. januar“ potvrđuje svoju posvećenost očuvanju i modernizaciji kulturno-istorijskog nasleđa Pčinjskog okruga, omogućavajući budućim generacijama da se lakše povežu sa prošlošću.

Back to top button